Atrakcje regionu

 

Atrakcje w Krynicy Morskiej czyli trzeba zobaczyć

 

Rezerwat przyrody „Buki Mierzei Wiślanej”

Rezerwat przyrody „Buki Mierzei Wiślanej” usytuowany jest ok. 0,8 km na południe od drogi między Przebrnem a Krynicą Morską. Jego największym skarbem są potężne, ok. 200-letnie buki tworzące naturalny drzewostan.

Rezerwat powstał w 1962 r. i zajmuje powierzchnię 7 ha, na której oprócz buków rosną m.in. świerki pospolite, dęby szypułkowe, sosny zwyczajne, brzozy brodawkowate a z drzew sztucznie wprowadzonych sosny wejmutki i modrzewie europejskie.

W runie pośród zawilców gajowych czy borówki czernicy występują chronione kruszyna pospolita, bluszcz pospolity i konwalia majowa. Rezerwat stanowi wyjątkowo przyjemne miejsce na długie spacery. W lesie grasują daniele, lisy, dziki, jenoty i mnóstwo różnego ptactwa.

 

Port rybacki w Krynicy Morskiej

Sporą atrakcją miasteczka jest port rybacki usytuowany na wodach Zatoki Gdańskiej a zwłaszcza przystań żeglugi turystycznej znajdująca się od strony Zalewu Wiślanego w pobliżu mola.

Kursują stąd statki lub wodoloty do Elbląga, Fromborka i Kaliningradu (Krynica Morska usytuowana jest zaledwie 15 km od granicy z Okręgiem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej). Można także wybrać się z niej w krótki rejs statkiem lub wodolotem po Zalewie Wiślanym.

 

Plaża w Krynicy Morskiej

W sezonie to głównie na niej toczy się w Krynicy Morskiej życie. Plaża jest ucieleśnieniem marzeń tysięcy letników o wypoczynku, beztroskiej zabawie, lodach na patyku, słodkim nieróbstwie. Na plażach przeznaczonych dla rodzin z dziećmi znajdują się zjeżdżalnie wodne, wypożyczalnie sprzętu wodnego (rowerów, skuterów, nart wodnych), bary.

Strzeżony jest ok. 500-metrowy odcinek od przejścia przy ul. Marynarzy do Ośrodka Wczasowego Neptun. Plaże są patrolowane 24 h na dobę, dojście do nich jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Owych cywilizacyjnych dóbr zupełnie brakuje na dzikich plażach, gdzie swoje schronienie znajdują indywidualiści szukający spokoju, oswojeni z dookolną przyrodą. Plażę w okolicach położonych 11 km na wschód Piasków (Nowej Karczmy) wchodzących obok usytuowanego 7 km na zachód Przebrna w skład gminy miejskiej Krynica Morska upodobali sobie naturyści. Znajduje się ona ok. 2 km od strzeżonej plaży „tekstylnych” i od naturystów zbiera pochwały za czystość, dobry piasek, rzadko pojawiających się podglądaczy.

 

Zabytkowa zabudowa Krynicy Morskiej

Ciekawie prezentuje się zabudowa miasteczka, zwłaszcza ta pochodząca z początku XX w., którą tworzy zespół zabytkowych budynków o wypoczynkowej funkcji.

Jednym z takich obiektów jest „Cesarski Dwór” (ul. Teleexpressu 3; ulica Teleexpresu jest jedyną o tej nazwie w Polsce). Stanowi on wierną rekonstrukcję zbudowanego w 1905 r., luksusowego hotelu „Cesarski Dwór”, reklamowanego jako pierwszy na świecie budynek wystawiony na szczycie wysokiej wydmy.

 

Punkt widokowy „Skarpa”

Z pięknych pejzaży znana jest także „Skarpa” – popularny punkt widokowy na Zalew Wiślany i Wysoczyznę Elbląską. Znajduje się ona nad Zalewem Wiślanym, między Krynicą Morską a Piaskami, dokładnie 2 km przez Piaskami.

Miejsce to jest nieustannie podmywane przez wody zalewu, z roku na rok obsuwa się i cofa w głąb lądu. Niektórzy przybywają tu nie tylko dla podziwiania urokliwych panoram, ale także , by spotkać pojawiające się tu ptaki, przede wszystkim kormorany i żurawie.

 

Wielbłądzi Garb

Zdaje się, że w turystycznym eterze jeszcze bardziej niż „Skarpa” popularny jest Wielbłądzi Garb – najwyższa wydma (49 m n.p.m.) na Mierzei Wiślanej, z której także rozpościerają się widoki na Zalew Wiślany, Wysoczyznę Elbląską i… morze.

Jest to jedyne naturalne w przyrodzie miejsce na Mierzei Wiślanej, z którego jednocześnie widać zarówno wody morskie, jak i zalewowe. Wielbłądzi Garb leży na północno – wschodnim krańcu miasta, tuż przy żółtym szlaku turystycznym, ok. 40 minut spokojnego marszu z centrum miejscowości w stronę Piasków.

 

Latarnia morska w Krynicy Morskiej

Obowiązkowym miejscem odwiedzin w Krynicy Morskiej jest latarnia morska, która znajduje się w północno-wschodniej części miejscowości. Została ona wybudowana w 1951 r. obok ruin dawnej latarni wzniesionej w 1895 r., wysadzonej przez Niemców w 1945 r.

Latarnię wystawiono z cegły, na granitowym cokole, wyposażając ją w nowoczesne urządzenia optyczne. Jej wysokość sięga 26,5 m, a zasięg jej światła 19 Mm (ok. 35 km). Kąt świecenia latarni obejmuje cały okrąg, więc widoczna jest zarówno od strony morza jak i Zalewu Wiślanego.

Z jej galerii roztacza się fantastyczny widok na Mierzeję Wiślaną, Zatokę Gdańską, Zalew Wiślany i Frombork. Wzrokiem można także dosięgnąć rosyjskiego Okręgu Kaliningradzkiego.

 

 

 


Willa Viki, ul. Nowa 17, 82-120 Krynica Morska, +48 509-232-301 Copyright © 2015. All Rights Reserved | Willa Viki - pensjonat w Krynicy Morskiej

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress